Stațiunea Mamaia a fost, astăzi, gazda Crosului Copiilor „Black Sea 10 k“, organizat de Clubul Sportiv „Atena“. Evenimentul a reunit atleți din toată regiunea. Și sportivii din Medgidia și-au dat întâlnire în Piațeta Hotelului Rex din Mamaia pentru a participa la acest eveniment, reușind chiar să obțină premii importante.

Atletele Clubului Sportiv Școlar Medgidia, pregătite de Profesor Andreea Țuțu, au cucerit trei medalii la Crosul Copiilor „Black Sea 10 k“, la categoria de vârstă 13-14 ani, fete, la care au participat. Astfel, Diana Fologea a urcat pe locul 3 al podiumului, Andra Iosif s-a clasat pe locul al 2-lea la categoria sa de vârstă, în timp ce Daniela Pleșa a ocupat primul loc pe podium.

„Black Sea 10 k“ este o cursă de 10 km care a avut linia de start și de finnish în Piațeta Hotelului Rex din Mamaia. Traseul a fost accesibil tuturor alergătorilor, având diferențe minime de nivel, constând în 2 ture a câte 5 km fiecare, pe faleză.